Zimní péče o zahradu

Zima je obdobím, kdy většina rostlin v zahradě odpočívá. Přesto je tento čas více než vhodný k péči o zahradu, aby se na jaře představila zdravá, plná živé a svěží zeleně. Zimní měsíce se proto nevyplatí podceňovat a zahálet. Na zimu je nutné ochránit květiny, stromy a keře a další rostliny před mrazy, výkyvy počasí, sněhem a mrazem. Zejména před holomrazy je důležité chránit například, jahodníky, česnek, bylinky, vrstvou slaměného mulče, nebo chvojím.

Do prvního sněhu stále ještě shrabujeme listí, které můžeme kompostovat. Napadne-li dostatek sněhu, můžeme jím zahrnout záhony, sníh rostliny ochrání před mrazem a dodá jim dostatek vláhy. Pokud je zima suchá, budeme muset některé rostliny i nadále pravidelně zalévat. Rostliny, které jsou choulostivé, je vhodné přikrýt chvojím. Za lepšího počasí bychom měli prořezávat okrasné stromy a keře, tedy jen ty, které nepokvetou brzy na jaře.

Zimní řez se provádí při teplotě nad 8 stupňů, pokud je mráz je lepší s řezem počkat, případně ho přerušit. Koncem prosince a v průběhu ledna můžeme odebírat rouby ovocných stromů, které se na jaře štěpují na podnože, nebo vzrostlé stromy. V zimě v době vegetačního klidu je také nejvhodnější čas na kácení umírajících, nemocných, nebo zavazejících stromů.

Během zimy na zahradě pravidelně sledujeme stav sněhu ve větvoví stromů a keřů, pokud je potřeba setřeseme jej, protože hustý a mokrý sníh dokáže napáchat velké škody. Shrabaný sníh můžeme například nahrnout ke kmenům stromů, kolem keřů a na rostliny choulostivé na mráz. Během tání se nám potom odmění optimální závlahou rostlin a za mrazů zajistí tepelnou ochranou.