Venkovská zahrada

Trendem dnešní doby se stává návrat k přírodě, i proto je stále oblíbenější i tzv. venkovská zahrada. Čím je charakteristická? Venkovská zahrada respektuje charakter venkovského prostředí, jejím základem by tedy měla být hlavně přirozenost, především přirozená výsadba, místní rostliny a dřeviny. Měla být nenásilně propojena s okolní krajinou. Jistým způsobem může působit nespoutaně a přitom romanticky. Ve venkovské zahradě je také žádoucí ponechat rostlinám jistou volnost, neomezovat je v růstu, netvarovat, či jinak svazovat.

Krásná a užitečná venkovská zahrada.

Venkovské zahrady mají své neopakovatelné kouzlo, ovšem při správné kompozici toho umí mnoho nabídnout. Poskytnou jak řezané květiny do vázy, jak i kouzelnou odpočinkovou zónu, nebo sklizeň plnou vitamínů. Pro venkovské zahrady je totiž typická hojnost a různorodost.  Chybět zde rozhodně nesmí květiny, ať již letničky, nebo trvalky, ovocné dřeviny i kvetoucí keře. Záhony mohou mít pravidelné i nepravidelné tvary, výsadba může být barevně sladěné, nebo kombinovaná z různých druhů a barev rostlin.

Dekorace

Jaké použít dekorace? K dekoraci se hodí nejrůznější staré nádoby, tradiční košíky, skvěle bude vypadat i ptačí budka, holubník, stará studna, nebo včelí úl. Dovolí-li to velikost zahrady, můžeme zde vybudovat dokonce i rybníček. Stejně jako dekorace a doplňky, tak i cestičky a chodníky by se měly nést v přírodním duchu. Vydlážděny mohou být kamenem, nebo například vysypány štěrkem. Ve venkovské zahradě ale nesmí chybět ani příjemné místo k posezení, proto zde najdeme nejrůznější lavičky, nebo třeba i zahradní houpačky, jen tak někde pod stromem. Do zahrady patří i drobné stavby, jako pergoly, nebo altánky, které nabídnou prostor k odpočinku a my si ji tak můžeme mnohem lépe užít.