Trávníky - typy a travní směsi

Trávník je důležitým zahradním prvkem, který významně ovlivňuje její vzhled. Kromě estetické funkce má ovšem i stejně důležitý praktický úkol. Aby vše mohl správně plnit, musíme si již při jeho zakládání důkladně promyslet, jaký typ trávníku nám bude nejlépe vyhovovat a podle toho zvolit odpovídající travní směs. Travní směsi se obvykleji kupují již namíchané, i tak je dobré znát vlastnosti jednotlivých typů. Pojďme si je trochu přiblížit.

Okrasný typ trávníku

Tento typ krášlí zahradu, vyznačuje se vysokou hustotou a jemností porostu, který doslova připomíná krátký hustý zelený koberec. Okrasný trávník můžeme zvolit, pokud bude minimálně zatěžován. Vyžaduje sice hodně péče, za tu vám ovšem bude odměnou opravdu exkluzivní trávník.

Travní směsi pro okrasný typ trávníku se skládají především z kostřavy červené, doplněné ve směsi lipnici luční, která zelenému koberci propůjčuje krásnou sytou barvu.

Užitkový - rekreační typ trávníku

Můžete zvolit pro středně zatěžované trávníky. Plní rovněž okrasou funkci, ale lze po něm denně chodit, pustit na něj děti, nebo psa. Počítat musíme s vyšším nárůstem travní hmoty a tedy i odpovídající péčí.

Travní směsi pro užitkový typ trávníku . Vhodné jsou některé z parkových směsí, případně středně zátěžová směs. Složené jsou především z kostřavy červené, jílku vytrvalého, lipnice luční - v různém poměru. Přitom platí, čím více jílku vytrvalého, tím vyšší snese trávník zátěž.

Zátěžový typ trávníku

Je velmi odolný a vhodný pro časté používání. Pokud na trávě často pobýváme, sportujeme, grilujeme atd., v tom případě je potřeba zvolit zátěžovou travní směs. Jedná se převážně o hřišťové travní směsi, které jsou na silnou zátěž stavěné. Ty zajistí odolný trávník, který bude rychle regenerovat po případném poškození.

Travní směsi pro zátěžový trávník . Základním druhem v této směsi je především jílek vytrvalý, doplněný s jílkem lučním.