Trávníky - choroby a škůdci

Nejrůznější choroby a škůdci oslabují růst trav a umí zlikvidovat i celé části trávníků. Choroby trávníků mohou být infekční a neinfekční. Mohou způsobit velké estetické škody, dokonce i odumření porostu. Pro laika je většinou obtížné přesně určit chorobu trávníku, i způsob ošetření.

Infekční choroby trávníků

Infekční choroby jsou způsobeny patogenní organismy, které se za příznivých podmínek velice rychle šíří a zasahují velké plochy trávníku. Infekční choroby trávníku většinou způsobují nižší a vyšší houby, které se rozmnožují výtrusy. Choroba se výtrusy snadno a rychle přenáší na další rostliny. Zasahuje se proti nim jednak postřiky, ale také i odstraňováním příčin, které způsobují šíření houbové nemoci a zároveň posilováním odolnosti trav pěstitelskými způsoby.

Nejčastěji se vyskytující trávníkové choroby : Plíseň sněžná, Sněžná šedobílá plísňovitou trav označovaná jako Paluška travní, Červená nitkovitost trav, Čarodějné kruhy, Antraknóza trávníku, Pythiová spála trávníku, Bronzově hnědá ohniskovou trávníku, Travní rzi, Fusariová spála trávníku, Suchá ohniskovou trávníku, Dolarová skvrnitost.

Neinfekční choroby trávníků

Příčinou neinfekčních chorob jsou nevhodné podmínky pro růst trav, jako například příliš suchá, mokrá, kyselá, nebo zásaditá půda, nebo nedostatek živin v půdě. Neinfekční choroby trávníků jsou například řasy, mechy,

Jak předcházet chorobám trávníku?

Obecně lze říci, že správně založený a pěstovaný trávník odolný vůči chorobám. Proto je potřeba předcházet chorobám vyváženým hnojením, (používat především dlouhodobě působící hnojiva), sekat jen suchou trávu, odstraňovat stařinu-plsť, snažit se držet stabilní pH v půdě, pravidelně provádět vertikulaci, pískování a také pravidelně kontrolovat trávník.

Škůdci trávníků

Trávník může být poškozován také i nejrůznějšími biologickými škůdci jako jsou hmyz, myši, dešťovky, larvy hmyzu, myšovití hlodavci, slimáčci, krtci, háďátka, ptáci,