Zahrada ve svahu

Zahrada ve svahu může být, krásná, zajímavá s neopakovatelnou atmosférou. Dovoluje totiž vytvářet členité scenérie, které lze na rovině dosáhnout stěží. Vybudovat krásnou zahradu ve svahu je ovšem náročný projekt, na jehož realizaci by se měl podílet odborník. Takovou zahradu je totiž potřeba pečlivě naplánovat, každý svah má trochu jiné vlastnosti, pokud se jedná o příliš svažitý terén je většinou potřeba provést i řadu technických a stavebních opatření. Konkrétní řešení vždy záleží na tom, jaký má pozemek sklon, jak je velký a samozřejmě hlavně na majitelově představě o jeho využití.

Velmi častým řešením takovéto zahrady bývá rozdělení svahu na jednotlivé stupně. Ačkoliv je toto řešení náročnější, výsledek bývá opravdu ohromující. Pokud se rozhodnete pro tento model, máte na výběr z řady technických řešení, které zahrnují například stavbu různých opěrných zdí, schodů, teras, někdy je nutná i modelace a zpevnění terénu. Opěrné terasy mohou rovněž být zbudované z různých materiálů, nejčastěji se jedná o kamenné zídky, zajímavě vypadají také cihlové zídky, nebo lze použít při jejich stavbě dřevo.

Pěstování ve svahu

Jaké vybrat rostliny pro zahrady ve svahu? Nabízí se opravdu nepřeberná paleta možností, jaké rostliny zde lze pěstovat. Pro svahy zalité sluncem, stejně tak i svahy ve stínu, můžete najít nejrůznější druhy, které umí vytvořit krásnou atmosféru zahrady. Zvolené rostliny mohou dosahovat rozličných výšek, mohou se pnout po zdech, nebo z nich viset dolů, případně se kobercovitě rozrůstají všemi směry. Vhodné je volit vytrvalé typy s dlouhou životností, které půdu dokážou zpevňovat. Konkrétní spektrum jednotlivých druhů se volí podle podmínek, které zde panují a to hlavně světelných. Pokud zvolíte vhodnou skladbu rostlin, můžete se těšit v každém ročním období jinému kouzelnému pohledu. Tak jako se budou měnit roční období, bude i rostlinstvo měnit svou podobu a vám skýtat potěšení a radost.