Vertikální zahrady

Rostliny již nemusí krášlit pouze váš pozemek před domem, ale nyní mohou zdobit i vaše stěny. Nedostatek místa tak nemusí být překážkou, pro vytvoření krásně zelených ploch. Objevte kouzlo vertikálních zahrad. Vertikální zahrady, jak již samotný název vypovídá, jsou zahrady a zahrádky umístěné vertikálně, tedy na kolmé stěně. Za autora myšlenky pěstovat rostliny vertikálně se považuje francouzský botanik Patrick Blanc. Tan přišel s myšlenkou, že zahrady je možné realizovat na jakékoliv stěně. Její obrovskou je variabilní možnost umístění, lze ji mít jak vně, tak i uvnitř domu, nebo bytu, a oživit tak interiér i exteriér.

Umístění vertikální zahrady

Vertikální zahrady se hodí opravdu všude. Používají se na fasády domů, na zdi domů, balkónu, teras, ploty, ale najdeme je také v interiérech budov. Mají opravdu mnoho využití, záleží na majiteli, čemu dává přednost a jaký má k dispozici prostor. V každém případě jsou velmi poutavé a unikátní, umí vytvořit zelené oázy v malém prostoru.

Výhody vertikální zahrady

Zelená stěna vždy působí velmi příjemně a umí výrazně zvýšit estetiku a prosperitu budovy. Ovšem vertikální zahrady mají i své praktické výhody. Takto umístěné zelené plochy umí čistit vzduch, významně zvyšují vlhkost suchého vzduchu, odhlučňují, snižují náklady na topení v zimě a klimatizaci v létě, ochlazují přehřáté prostory a v interiérech osvěžují vnitřní mikroklima.

Rostliny pro vertikální zahrady

Samozřejmě při realizaci vertikální zahrady je potřeba vždy pečlivě zvolit vegetaci a přizpůsobit ji tomu, kde bude umístěna, ať je to v interiéru, či exteriéru, důležitá je také orientace na světovou stranu, množství světla a slunce. Přitom je potřeba, aby rostliny byly nejen odolné ale i zároveň hezké na pohled. A jaké můžete zvolit rostliny? Vybírat můžete nejen okrasné rostliny, ale bylinky, nebo užitkové rostliny.